Поки дитина перебуває вдома, батьки самі стежать за її харчуванням. Але коли малюк йде в перший клас, дуже складно простежити, коли і чим він пообідав. Яким повинно бути харчування дітей у школі?
Добре, якщо харчування дітей у школі організовано, і вони можуть отримувати в їдальні гарячий сніданок і обід. Інтервал між прийомами їжі не повинен становити більше 3-4 годин. Найкраще, якщо перший легкий сніданок дитина з'їсть дома, в шкільній їдальні його нагодують другим сніданком і обідом, а вдома після уроків його чекає полуденок і вечеря . Якщо дитина відвідує групу продовженого дня, то в харчування дітей в школі включається і полуденок. Для дітей, які ходять в групу продовженого дня, шкільне харчування становить 50% добового раціону.
За харчування дітей у школі багато в чому відповідають педагоги. Вони повинні чітко організовувати прийом їжі та стежити, щоб діти отримували їжу в один і той же час, їли не поспішаючи. Чому так важливо правильне харчування дітей в школі? Голодна дитина просто-напросто не зможе нормально засвоювати навчальний матеріал – всі її думки будуть тільки про їжу. До того ж, якщо дитина нормально не поїла в школі, вдома вона буде їсти з жадібністю, погано пережовуючи їжу. Така вечеря погано перетравлюється, і тому непотрібна. До того ж, це може привести до захворювань шлунково-кишкового тракту.
Харчова алергія і різні захворювання. При алергії на харчові продукти далеко не вся шкільна їжа може підійти дитині. А деякі захворювання (гастрит, діабет і т.д.) вимагають певного раціону харчування, який школа не завжди може забезпечити. Врахуйте, що про харчову алергію та будь-які проблеми зі здоров'ям потрібно заздалегідь попередити вчителя!
Правильне харчування дітей в школі виключає жирні смажені страви, занадто гостру і солону їжу, а також використання тугоплавких жирів (свинячого, качиного, гусячого, баранячого та маргарину). Якщо біля школи є магазин або кіоск, дитина може купувати на перервах різну шкідливу їжу – чіпси, сухарики, газовану воду і т.п. Постарайтеся захистити його від цього: поясніть, що така їжа шкідлива; попросіть вчителя, щоб він не пускав дітей в магазин; якщо потрібно – обмежте кишенькові гроші.
Харчування дітей у школі – досить актуальна проблема для багатьох батьків. Навіть якщо школа, в якій навчається ваша дитина, забезпечує харчування в їдальні, не потрібно перекладати відповідальність за раціон школяра на вчителів. Завжди стежте, що, де і коли їсть ваше чадо.
Гаряче харчування в системі харчування людини має вкрай важливе значення.
Багаторічний досвід спостережень лікарів і педагогів показав, що учні, які не споживають під час навчального дня гарячу їжу,швидше стомлюються, частіше скаржаться на головні болі, втому, на болі в шлунку, поганий присмак у роті, поганий настрій і знижену працездатність. До того ж, згідно зі статистикою, хвороби шлунка серед дітей шкільного віку займають друге місце після захворювань опорно-рухового апарату.
Словом, все більше фактів говорить на користь обов'язкового гарячого харчування для всіх школярів під час їх перебування в школі. Ще не так давно статистика показувала, що школярі, особливо старшокласники воліють не якісну їжу, а чіпси, бутерброди, кока-колу,всілякі рекламовані сухарики. На щастя тенденція почала змінюватися і все більше старшокласників схиляються до того, що при великому навантаженні в школі необхідне гаряче харчування. Освоєння шкільних програм вимагає від дітей високої розумової активності. Маленька людина, що залучається до знань, не тільки виконує важку працю, але одночасно і росте, розвивається, і для всього цього вона повинна отримувати повноцінне харчування.
Сучасний школяр повинен їсти не менше чотирьох разів на день, причому на сніданок, обід і вечерю неодмінно має бути гаряча страва. Для зростаючого організму обов'язкові молоко, сир, сир, кисломолочні продукти - джерела кальцію і білка. Дефіцит кальцію і фосфору також допоможуть заповнити рибні страви. Як гарнір краще використовувати не картоплю чи макарони, а тушковані або варені овочі (капусту, буряк, цибуля, морква, бобові, часник і капусту). За день школярі повинні випивати не менше двох літрів рідини, але не газованої води, а фруктових або овочевих соків.
Харчування школяра має бути збалансованим. У меню школяра обов'язково повинні входити продукти, що містять не тільки білки, жири і вуглеводи, а й незамінні амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінерали й мікроелементи. Ці компоненти самостійно не синтезуються в організмі, але необхідні для повноцінного розвитку дитячого організму. Співвідношення між білками, жирами і вуглеводами має бути 1:1:4.
Калорійність раціону школяра повинна бути наступною:
7-10 років - 2400 ккал
14-17 років - 2600-3000 ккал
якщо дитина займається спортом, вона повинна отримувати на 300-500 ккал більше.
|
|